Pandemi döneminde evde nasıl vakit geçirilir?

Hangi hobilere hangi aktivitelere yönlenebilirsin, pandemide evde neler yapabilirsin, boş vakitlerini nasıl değerlendirebirirsin, kendine nasıl kolaylıkla bir şeyler katabilirsin. Haydi gel pandemide evde neler yapılabilir beraber bakalım.

Hepimizin de bildiği üzere uzun zamandır covid-19 virüsünden dolayı evlere kapandık. Okullar kapandı, çoğu firmalar kısa zamanlı çalışmaya başladı, çoğu dükkan battı vs... Hazır okullar yokken ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı varken, işe gitmiyorken bir şeylerle uğraşmak, hobi edinmek, tavsiye okumak ister misiniz? Cevabınız evet ise bu yazımızı baştan sona kadar okuyun. Kahvenizi ya da çayınızı alın gelin bekliyorum.

İnsanlar boş durdukça sıkılan canlılardır fakat hepimiz yayılıp yatmayı seviyoruz orası ayrı konu :) Bu yayılıp yatmaların da bir sınırı olmalı ne yazık ki. Mesela bir hobi edinebilirsiniz. Ya da enstrüman çalmayı öğrenebilirsiniz. Hatta benim de sürekli yapmak istediğim ama üşendiğim için ertelediğim yabancı dil öğrenme konusunun üzerine gidebilirsiniz. Resim çizip şarkı söyleyebilirsiniz. Konsol ve bilgisayarınızdan da oyun oynayabilirsiniz fakat bir süre sonra ondan sıkılma ihtimaliniz yüksek çünkü ortada bir sonuç olmayacak. Elbet keyif alacaksınız, zaman geçireceksiniz ama ortaya koyduğunuz bir ürün, "ben buyum" diyebileceğiniz bir ispatınız olmayacak.

Owl tasarım olarak size önerebileceğim en iyi aktivitelerden birisi yazılım öğrenmeniz. Hayır, gel buraya! o kadar korkulacak bir şey yok. Sadece yazdıklarımı oku, ondan sonra kararını verirsin.

Yazılım dünyasına girdiğinizde çıkmak istemeyeceksiniz çünkü bu dünyanın ucu bucağı yok, çünkü tamamen sizin yaratıcılığınız ile alakalı bir dünya burası. Hem zevk alacaksınız, hem kendinizi ispat edeceksiniz, hem de para kazanacaksınız. Vakit su gibi akıp geçecek. Bilgisayarınızın klavyesindeki w a s d tuşların üzerindeki yazıları eritip bitirmek yerine < ve ; tuşlarını eriteceksin yazılım dünyasında. Ufacık bir hata yaptığında saatlerini, günlerini, haftalarını vereceksin ama öğreneceksin. Hatta bazen ufacık bir hata olacak ki "aaaa ben bunu neden en başında düşünemedim" diye kendine kızacaksın.

Severek, heves vererek, merak ederek yaptığın her şey seni mutlaka mutlu edecektir. Hiçbir şeyden korkma. Gerekirse 10 kere denersin ve yaparsın. O yaptığın 10 denemede bilmediğin bir sürü şeyi öğreneceksin ve onlar ileride mutlaka karşına çıkacak.

Yazılımı sadece yetişkinlere değil, çocuklara da öneriyorum. Programlama mantığını, algoritmasını ufak yaşta öğrenmeleri gelişimleri açısından mutlaka yararlı olacaktır. Başınızdan savmak için ellerine tablet, telefon vererek çocuklarınızın hayatını karartmaktan vazgeçin. İhmal ettiğiniz çocuklarınız sosyal medyada ilgi budalalığı yapıyor, tiktok indirip aptallaşıyor, pubg oynayıp saldırganlaşıyor, %90 kadarı bomboş içeriklerle dolu olan youtube Türkiyedeki beyinsizlerin videolarını izleyip iyice mal oluyorlar. Çocuklarınızın geleceğini karartmaktan vazgeçin.

Yazılım kadar güzel bir konu olan arduinoya da değinmek istiyorum. Benim de merak saldığım fakat bir türlü icraate geçiremediğim bu arduino dünyasının da ucu bucağı yok, tamamen hayalinize bağlı her şey. Bu konuyu da araştırmanızı, kucalamanızı tavsiye ederim. Ben de mutlaka kurcalayacağım...

Başka hobiler de edinebilirsiniz. Bu hobiler herkesin bildiği popüler kültür malzemesi hobiler olmak zorunda değil. Herkesin olduğu bir ortamdan zaten pek hayır gelmez. Mesela benim hobilerimin arasında amatör telsizcilik var. Çok severek yapıyorum ve kurcalayarak öğreniyorum. Bir hobiye, işe, akiviteye giriştiğinizde size yardımcı olarak insanlar, kaynaklar mutlaka bulacaksınız. Sivil toplum kuruluşları, yardım dernekleri gibi yerlere de katılabilirsiniz. Ben ayrıca afad gönüllüsüyüm. Eğer sizler de insanlara yardım etmek, taşın altına eline koymak isterseniz sizlere de tavsiye edebilirim afad gönüllülük sistemini

Evet yazının sonuna geldik. Sizlere yararım olduysa ne mutlu bana. Bu blog yazısında konulara yüzeysel olarak değindim fakat ilerleyen zamanlarda yazılıma nereden ve nasıl başlanır, amatör telsizcilik konularını masaya yatıracağım. Takipte kalın, owl tasarım ile kalın :))