Amatör Telsizcilik Nedir? Amatör Telsizci Kimdir?

Acil durumlarda büyük önem arz eden, ayrıca da zevkli bir hobi olan amatör telsizcilik, amatör telsizci, amatör telsizcilik belgesi hakkındaki yazımız.

amatör telsizcilik nedir amatör telsiz operatörü kimdir

Kim bu amatör telsizci, amatör telsiz operatörleri? Amatör telsizciler, uluslararası çapta organize olmuş ve hiçbir menfaat, ticari çıkar gözetmeksizin kendileri için ayrılmış frekans bandlarında uygun güç ile görüşme yaparlar, iletişimi sağlarlar. Bu kişilere radyo amatörü, radyo operatörü, amatör telsizci denilir. Uluslararası literatürde de 'ham radio operator' şeklinde geçmektedir. Ülkemizdeki amatör telsizcilik belgeleri KEGM (Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü) tarafından senede iki kere açılan sınava katılan adayların başarı durumuna göre verilir. (Covid 19 pandemisinden dolayı sınavlar MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından, her şehirdeki e-sınav merkezlerinde yapılmaktadır). Belgelerde herkese tahsis edilen çağrı işaretleri bulunmaktadır. Mesela benimkisi TA6AAL

türkiye çağrı bölgeleri haritası

A sınıfı = TA
B ve C sınıfı = TB

TA - Türkiye A sınıfı belge
TB - Türkiye B veya C (c belgelerin son ekleri C, P, T, W ile başlar) sınıfı belge
6 - Bölge kodu. (amasya bu bölgede bulunmaktadır)
AAL - Bana özel kod.

Ek olarak özel günlerde kullanım için TC, dernekler için de YM (devamı K ile başlar)ön ekli çağrı işaretleri verilmektedir.Eğitim kurumlarına verilen çağrı işaretlerinin bölge kodundan sonraki ilk harfi X ile, acil ve afet durumu haberleşmesinde görevli kuruluşların ilk harfi E, izcilik kuruluşlarının S, araştırma kuruluşlarının ise R ile başlar.

Amatör telsizciliğin hobi olmasının yanı sıra en önemli amacı acil ve afet durumlarında iletişimi sağlayan birim olmasıdır. Amatör telsizciler, dernekler birlik olurlar ve iletişimi sağlarlar. Elazığ depremi olduğunda Türkiye genelinde hatların kesildiğini, iletişimin sekteye uğradığını hatırlarsınız belki.

Detaylı bilgileri yeni bi amatör telsizci olarak öğrenmeye çalışıyorum. Bilgilendikçe de sizlerle paylaşıyorum. Sizler de paylaşın ki amatör telsizciliğe ilgi artsın. Umarım bu telsiz ekipmanlarını hiçbir zaman afet durumunda kullanmak zorunda kalmayız. Okuyan amatör telsizcilere, ziyaretçilerimize vee herkese 73
73 = bizde "selamlar" anlamı taşımaktadır :)
Bazı amatör telsiz operatörü arkadaşlarımız herkese 73ler şeklinde kullanıyor bunu. 73 ün anlamı zaten "Selamlar" olduğu için ayrıca çoğul eki kullanmaya gerek yok.

TA6AAL olarak bazı decode, anten, proje denemelerimi ta6aal isimli instagram hesabımdan paylaşıyorum. SWL ağırlıklı bu hesabımı takip etmenizi öneririm.
Görüntülemek için Tıkla

Amatör telsizcilik ile alakalı kulüp üyeliği, başarı belgesi, awards ödülleri ve sertifikalarımı, QSO loglarımı yayınladığım qrz.com profilime de
Buraya Tıklayarak
ulaşabilirsiniz.